środa, 23 lutego 2011

Rerutacja w Studium Wokalno-Aktorskim



Moi Drodzy !!
Często piszecie do mnie i zadajecie mnóstwo pytań o egzaminy wstępne do Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni.Aby nie pisać każdemu z osobna chciałabym ten post poświęcić na opisanie wam tych wszystkich informacji dotyczących rekrutacji.

Oczywiście zapraszam was do odwiedzania naszej strony internetowej która jest w trakcie rozbudowy i z czasem będzie tam więcej nowości.

REKRUTACJA

  • Po pierwsze dla waszej wiadomości - Studium trwa 4 lata , pod koniec 4 roku odbywa się koncert dyplomowy z udziałem wszystkich absolwentów.Po zakończeniu nauki w studium dostajecie Dyplom z tytułem aktora musicalowego.
  • Nie jest to szkoła wyższa dlatego też nie ma mozliwości ukończenia licencjata albo magistra.
  • Nauka w studium jest bezpłatna. 

Zasady rekrutacji:


Nabór kandydatów odbywa się w drodze egzaminu konkursowego.Różnie to bywa z tymi etapami tzn z ich kolejnością , ale na ogół tyc etapów jest 5.

I ETAP - Kształcenie słuchu - Każdy wchodzi pojedynczo , profesor od kształcenia sprawdza umiejętności słuchowe. (np. powtórzyć melodie , rytm )

II ETAP - Taniec - Odbywa sie na sali baletowej do której wchodzi paru kandydatów (ok.10 osób)
W tym etapie komisja sprawdza umiejętności ruchowe z tańca klasycznego czyli baletu (wykonać podstawowe figury np.chaînés (obroty) lub grand jete (skok szpagatowy).Oczywiście nikt nie bedzie na was krzyczał jesli nie robicie szpagatu.Tego macie prawo nie umieć i od tego jest szkoła:).
Kolejny taniec to współczesny , Pani profesor od tego tańca pokaże wam jakiś jeden ruch który trzeba powtórzyć.
Tak samo jest z tańcem charakterystycznym  (np.polka , kujawiak , walc) Mogą poprosić o to abyście zaimprowizowali do któregoś z tych narodowych tańców.Nie należy się krępować tylko działać ;)
I ostatni to Step , króciutki układ jakiegoś rytmu który trzaba wytuptać:)

ETAP III - Dykcja
Na ogół jest tak , że jeżeli przeszliśmy do tego etapu to jesteśmy na liście do etapu wokalnego.
Oczywiście nie jest to pewne we wszystkich przypadkach , ale to się sprawdza;)
Na tym etapie Pani Profesor sprawdza czy zgryz jest równy i wytyka wszystkie wady wymowy.
Uwierzcie , że nikt nie wyszedł ze świadomościa , że jest wszystko wporządku , dlatego nie należy się tym przerażać.Oczywiście aby to wszystko wsprawdzić , trzeba przeczytać jakiś krótki tekst który wybierze Pani Profersor lub tekst który macię przygotowany na etap atorski.

IV ETAP - Śpiew
 Tutaj macie zawsze najwięcej pytań dotyczących repertuaru.
Szczerze powiedzawszy złotym środkiem na to abyście dobrze wypadli będą utwory w których dobrze się czujecie i które byście zaśpiewali nawet w środku nocy jakby ktoś was obudził.
Trzeba zaprezentować dwa zróżnicowane utwory, więc zawsze polecam jeden żywszy a drugi balladka.
Może być to coś musicalowego , jazzowego , obojętnie.Jeśli będziecie mieć do tego jakąs intepretacje która ich zaciekawi to tym wygracie.Podczac tego etapu przesłuchują mase ludzi a zwłaszcza dziewczyn.
Ważne jest to aby śpiewać czysto bo przecież musical jest formą muzyczną , ale  stawiałabym jednak na interpretacje ! Nie zrażajcie się jeśli przerwą wam w połowie , ponieważ po minucie oni juz wszysto wiedzą więc proszą o następną piosenke , zreszta nie mieli by tyle czasu gdyby słuchali do końca.
Możecie śpiewać acapella , z podładem CD lub z akompaniamentem własnym lub z akompaniatorem który jest do waszej dyspozycji z którym wcześniej trzeba sobie przegrać utwór - Oczywiście warto mieć nuty dla niego :) To jest jeden z ważniejszych egzaminów , dlatego też trzeba sie na nim zaprezentować najlepiej !!! ;)

V ETAP - Aktorstwo
 Zazwyczaj ten etap jest na drugi dzień ponieważ egzaminy z wokalu trwają nawet do północy.
Warto wiedzieć , że w tym etapie komisja zadaje również pytanie z wiedzy o literaturze lub teatrze.Niestety nie jesteśmy wszystko wiedzący i nie musimy znać odpowiedzi na zadane pytanie , więc jeśli nie bedziecie znać dokładnej odpowiedzi to nie blokujcie się i mówcie co wam slina na język przyniesie.

Prezentujecie teksty które wcześniej przygotowaliście - o to też dużo pytacie.
Reguła na to aby dobrze się zaprezentować? PRWADA.
Jeśli wbierzecie sobie tekst który was zainteresuje i mówiąc go będziecie mieli do tego jakiś stosunek i będzie was obchodziła ta sprawa to komisja to doceni.Najlepiej wybierać sobie monologi na dużych emocjach.
Musicie pokazac ze potraficoe ladnie sie usmiechac a zaraz potem rowniez szczerzyc zeby :) Takie podstawowe emocje, milosc, gniew, radosc, zamyslenie, szukajcie roznych emocji, to podstawa, bo oni potem beda wlasnie o to prosic, zebyscie powiedziali im jeszcze cos w innej emocji i wtedy macie podklad.
Może to być tekst z jakies ksiązki którą właśnie przeczytaliście i która was zaciekawiła.
Nie musi to być koniecznie klasyka polskiej literatury.
Tak samo jest z wierszem , dla mnie osobiście trudno jest wybrać wiersz .. zwłaszcza , że nie zawsze wiemy co autor miał na myśli? Ale warto szukać , grzebać czegoś co nas przyciągnie.
Polecam dla Pań coś z Szymborskiej , Poświatowskiej bo to takie babskie klimaty.
Jeżeli przemówił do was Herbert, czy Bialoszewski, czy Wojaczek, Mickiewicz, Lermontow to bierzcie! 
Póżniej zadają etiudki aktorskie na tych tekstach które przygotowaliście.
Co to znaczy?
Np. dostaniecie takie zadanie.
Jesteś w sądzie i uznali Cię za winną. 
Musisz teraz obronić się , że jesteś niewinna tym tekstem który sobie przygotowałeś , czyli trzeba się totalnie odciąć od wcześniejszej interpretacji także namiawiam na to aby tekst był na blache.

Oczywiście bywają rownież harcorowe zadanie takie jak 
Popcorn 
Szejk pity przez rurke 
Ciasto z kreme zjedzone za trzecin gryzem

Już pod koniec komisja się nudzi i włącza się im wyobraźnia :)

POWODZENIA !
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania piszcie w komentarzach ! Pozdrawiam !!!!;) 

Informacje podtawowe , ktore są zamieszonie na stronie studium : 
  • Egzaminy wstępne na rok szkolny 2011/2012 odbędą się w dniach 27, 28 czerwca 2011r.
     
  • Kandydat zobowiązany jest złożyć w sekretariacie Studium do 17 czerwca 2011r. w białej nieopisanej teczce następujące dokumenty:
    podanie
    życiorys
    poświadczoną kopię świadectwa dojrzałości
    4 zdjęcia
    3 zaświadczenia lekarskie wydane przez:
    lekarza ogólnego o przydatności do zawodu,
    chirurga lub ortopedę o stanie kręgosłupa i stóp,
    laryngologa lub foniatrę o prawidłowej budowie gardła i strun głosowych.



    Kandydat zobowiązany jest przygotować do egzaminu:
    2 utwory wokalne, zróżnicowane w treści i nastroju wraz z nutami dla akompaniatora lub z podkładem muzycznym na płycie CD.
    Wiersz oraz fragment prozy z pamięci.
    Strój do ćwiczeń na egzamin ruchowo - taneczny.



     

17 komentarzy:

  1. wow. Przy okazji sprawdzają też odporność psychiczną :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałaś o powrocie Rentu do Opery? Będziesz w nim nadal grać?

    OdpowiedzUsuń
  3. Nic mi na ten temat nie wiadomo. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  4. Podobno ma wrócić w drugiej części roku, ale nie pamiętam dokładnie, kiedy, więc się zastanawiam, czy będzie ze "starą" obsadą czy z nową, ale pewnie z nową, skoro nic o tym nie wiesz.

    OdpowiedzUsuń
  5. super, że fajnie wszystko opisałaś :)
    na pewno się przyda ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja mam pytanko, czy jednak ważne są proste zęby? Moje uzębienie nie należy do zbyt równych, jednak dykcję mam bardzo dobrą. I NAPRAWDĘ WYMAGAJĄ BALETU? Przecież grand jete jest okropnie trudny. :(
    eh, no cóż. chyba czas przestac życ złudzeniami.
    Pozdrawiam, i trzymam za Ciebie kciuki!

    OdpowiedzUsuń
  7. Na krzywe zęby można zawsze założyć aparat :) Jeśli nie przeszkadza Ci to w wymiowie to nie masz się czym martwić.
    Jeśli chcesz grać w filmach , reklamach to proste zęby wygladaja w kamerze estetyczniej.
    Balet- pisalam , że oczywiście nic sie nie stanie jak nie bedziecie skakać.. macie sie tego nauczyc w szkole.. oni maja na tym ruchu sprawdzic wasze predyspozycje ruchowe i wyczucie rytmu.Będzie dobrze ! Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  8. Czy piosenki muszą być po polsku?? czy mogą być zagraniczne??

    OdpowiedzUsuń
  9. Bez znaczenia w jakim języku są piosenki ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. A mogłabyś coś napisać o rekrutacji na Akademię Muzyczną w Gdańsku? :) Egzaminy już niedługo, a kilka informacji zawsze się przyda. :) Słyszałam, że łatwo się tam dostać na śpiew klasyczny, to prawda? A jak to wygląda ze specjalizacją musicalową? Lepsza Baduszkowa?

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam, widzę, że jesteś osobą bardzo ambitną. Miałabym dla Ciebie ciekawą propozycję. Chciałabym się z Tobą skontaktować w tej sprawie przez maila. Mogłabyś podać adres? Albo skontaktuj się ze mną na adres: iga.mueller@wp.pl Pozdrawiam serdecznie
    Iga

    OdpowiedzUsuń
  12. Chodzi może o mojego maila? :) Jeśli tak, to proszę:
    ewa_zakrzew@interia.pl

    autorka komentarza z 23 maja 2011 01:56 :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam :) Zdaję sobie sprawę z faktu, iż post i komentarze są z roku 2011, lecz mam nadzieję, że nie jest jeszcze za późno, by troszkę popytać :D Bardzo zależy mi na nauce w studium wokalno-aktorskim w Gdyni. Nie wyobrażam sobie innego życia. Śpiew, taniec, scena...moja miłość. Śpiewam od dawna, tańczyłam przez wiele lat, więc te dziedziny nie sprawiają mi wielu kłopotów (choć niestety trenowałam taniec nowoczesny, a nie balet, czy jazz), lecz bardzo, ale to bardzo boję się scenek aktorskich. Kiedyś byłam w tym bardzo dobra, ale życiowe przygody sprawiły, że jest inaczej. Wiem, że sobie poradzę, jeśli ktoś mi w tym pomorze. Moje pytanie jest takie. Czy jeżeli ktoś się spali na przesłuchaniu, bądź nie wypadnie najlepiej ma jeszcze szansę na to, by dostać się do studium ? Oraz, jak wiele osób chcę uczyć się w tym studium, i jak wiele osób po przesłuchaniach odpada ? Czyli inaczej, ile jest miejsc "na roku" :-D Dodam, że z powodu pragnienia dostanaia się do studium założyłam sobie aparat na ząbki i od kwietnia będzie mnie przygotowywał do przesłuchań jego absolwent ;-p Pozdrawiam serdecznie ;-D

    OdpowiedzUsuń
  14. Staram się czytać wszystkie komentarze także i odpiszę na te pytania. Więc tak:
    Jest naprawdę wiele etapów na to aby pokazać komisji swoje mocne strony. Z tego co wiem to etap aktorski jest na samym końcu więc jeśli dobrze się zaprezentujesz z tańca , kształcenia słuchu , śpiewu oraz dykcji to jeszcze jeden egzamin przed tobą :) Jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem to studium czasem robi ponowne przesłuchania pod koniec sierpnia ( jakoś tak ) albo jeśli jesteś pod kreską a ktoś zrezygnuje bo jednoczesnie dostał się do dwoch szkoł i wybrał tę drugą to automatycznie wskakujesz na jego miejsce.
    Z ilością miejsc przyjmowanych jest róznie ale nie jest to więcej niż 20 osob w dobrym przypadku. Najczęściej 10 dziewczyn 10 chłopaków. Dziewczyny zawsze mają gorzej bo na przesłuchania przychodzi ich naprawdę sporooo :)) Życzę powodzenia !

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam. Mam pytanko. A na czym najczęściej kandydaci odpadają? I czy jest bardzo trudno? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam. Mam świadomość, że byłaś tu ostatni raz jakoś rok temu i małe prawdopodobieństwo, że tu zajrzysz, ale warto spróbować. Mam kilka pytań, więc chciałabym Cię poprosić o emaila, bo tam zapewne zaglądasz częściej niż tu... Lub o możliwość napiania na Facebooku.

    OdpowiedzUsuń
  17. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

    OdpowiedzUsuń